Лятна школа „Green Energy Transition“ по проектa TWIN4ECO събра млади учени и експерти по енергиен преход в Стопанския факултет
Събитието събра близо 30 млади учени и експерти с изявени интереси в областта на енергийния преход
От 24 до 28 септември 2024 г. в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе лятна школа „Green Energy Transition“, организирана като част от проекта TWIN4ECO, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Събитието събра близо 30 млади учени и експерти с изявени интереси в областта на енергийния преход, декарбонизацията и възобновяемите енергийни източници, които имаха възможността не само да се запознаят с най-новите разработки в областта, но и да обменят опит с утвърдени професионалисти. Лятното училище предложи интензивна петдневна програма, фокусирана върху иновации в сферата на енергетиката и моделиращи инструменти, критично важни за изграждането на устойчива и климатично неутрална енергийна система.
В програмата бяха включени лекции, практически занятия и дискусии, водени от утвърдени експерти в областта на енергетиката и устойчивото развитие, сред които проф. дн Невен Дуич, проф. Юха Кивилуома, Ирена Белорешка, доц. д-р Атанас Георгиев и гл. ас. д-р Мария Трифонова от Стопанския факултет на СУ. Участниците имаха възможност да получат знания и от специалисти от водещи технологични компании, които демонстрираха съвременни системи за енергийно моделиране, като PLEXOS, IRENA FlexTool и MESSAGE.
В рамките на лятната школа бе организирана и учебна визита във ВЕЦ Бояна, част от Национална електрическа компания ЕАД, където участниците наблюдаваха в практическа среда приложението на технологиите за устойчива енергия.
„Нашата цел е да предоставим платформа за обмен на знания и да насърчим младите изследователи в България да работят върху устойчиви и иновативни решения за бъдещето на енергийните системи“, сподели доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет и ръководител на проекта TWIN4ECO.
В рамките на проекта TWIN4ECO предстоят още редица интересни инициативи.
Устойчивите и зелените строителни практики трябва да вземат централно място в декарбонизацията
Новата Директива за енергийните характеристики на сградите влезе в сила през май месец тази година